Czy komornik może zająć dom ze służebnością? – licytacja domu
Czy komornik może zająć dom ze służebnością?
Choć służebność mieszkania daje osobie uprawnionej prawo do dożywotniego zamieszkiwania w określonym lokalu. Nie zapewnia ona pełnej ochrony przed zajęciem nieruchomości przez komornika. Czy komornik może zająć dom ze służebnością? Służebność nie jest równoznaczna z prawem własności. A jedynie z ograniczonym prawem rzeczowym, które pozwala na korzystanie z cudzej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że komornik może zająć nieruchomość obciążoną służebnością mieszkania.
Jednakże służebność mieszkania nadal obowiązuje nowego właściciela nieruchomości, nawet po jej sprzedaży w wyniku licytacji komorniczej. Nowy właściciel musi respektować prawo służebnika do zamieszkiwania. To może wpływać na wartość rynkową nieruchomości oraz jej atrakcyjność dla potencjalnych nabywców. Należy zatem pamiętać, że choć służebność mieszkania chroni osobę uprawnioną przed eksmisją przez właściciela nieruchomości. Nie stanowi ona ochrony przed zajęciem nieruchomości przez komornika. Egzekucja komornicza może objąć każdą nieruchomość, która jest własnością dłużnika, niezależnie od istniejących służebności.
Zobacz też: Służebność mieszkania
Jak wygląda licytacja domu ze służebnością u komornika?
Licytacja domu ze służebnością u komornika przebiega zgodnie z ustalonymi procedurami egzekucyjnymi, które są typowe dla tego typu postępowań. Jak wygląda licytacja domu ze służebnością u komornika? Kiedy komornik przychodzi do nieruchomości na podstawie tytułu wykonawczego, procedury nie różnią się od standardowych. Wspólnie z pełnomocnikiem sądowym oraz biegłym dokonują oszacowania wartości nieruchomości. Po zebraniu niezbędnej dokumentacji, która musi być zatwierdzona przez sąd, ogłaszana jest data licytacji. Informacja o licytacji musi być publicznie ogłoszona co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem. Ogłasza się ją w miejscach takich jak budynek sądu, urząd gminy oraz w lokalnej prasie.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w licytacji muszą wpłacić rękojmię, która wynosi zazwyczaj 1/10 oszacowanej wartości nieruchomości. Zwycięzca licytacji zatrzymuje tę kwotę, natomiast pozostali uczestnicy otrzymują ją z powrotem. Sam przebieg licytacji odbywa się w formie ustnej i jest prowadzony przez komornika. Cena wywoławcza w pierwszym terminie licytacji wynosi co najmniej 3/4 oszacowanej wartości domu. Jeśli nieruchomość nie zostanie sprzedana w pierwszym terminie licytacji. Możliwe jest wyznaczenie drugiego terminu, w którym cena wywoławcza spada do 2/3 oszacowania.
Jeśli druga licytacja również nie przyniesie rezultatu, komornik może zawiesić postępowanie egzekucyjne. Kolejna próba sprzedaży nieruchomości może odbyć się dopiero po upływie sześciu miesięcy. Istnieje jednak możliwość wstrzymania licytacji komorniczej, jeśli dłużnik ureguluje swoje zobowiązania lub złoży wniosek o odroczenie postępowania. Takie decyzje zależą od sytuacji konkretnej sprawy oraz przepisów obowiązujących w danym kraju.