Ile kosztuje napisanie pisma przez prawnika?
Aktualizacja 14 marca 2023
Umowy, pozwy, pisma – z wszystkimi tymi rzeczami każdy z nas musi mierzyć się co jakiś czas. Papierkowa praca nie jest dla każdego, a tego rodzaju pisma muszą być często sporządzone przez kogoś z wiedzą prawniczą, gdyż nawet najmniejszy błąd może tu mieć duże znaczenie. Można je oczywiście napisać samodzielnie, ale wymaga to dużej wiedzy, której nie posiadają ludzie niezajmujący się tą branżą. Często sięgamy więc po poradę prawnika, który bardzo dobrze wie, jak napisać jakikolwiek dokument do sądu uwzględniając każdy element, by finalnie był on w takiej formie jakiej być powinien. Koszt napisania takiego pisma przez prawnika zależy od wielu czynników, ale oczywiście nie jest to tania usługa.
Koszt napisania pisma przez prawnika – od czego zależy?
Cena, jaką zażyczy sobie prawnik za napisanie danego tekstu zależy oczywiście od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj pisma. Rzecz jasna każdy rodzaj pisma jest wyceniany przez prawnika inaczej ze względu na skomplikowanie oraz czas jaki trzeba temu poświęcić, a także jaką wiedzę należy posiadać. Trzeba mieć na uwadze, że prawnicy mają swoje określone specjalizacje i gdy jakaś posiada więcej przedstawicieli, to stawki na pewno będą konkurencyjne, a co za tym idzie, mniejsze. Jeśli natomiast jest to zagadnienie, które nie ma niewielu specjalistów, wtedy cena z pewnością będzie wyższa.
Innym czynnikiem jest sama osoba prawnika. Stawka z pewnością będzie inna u kogoś, kto świeżo skończył studia oraz u kogoś z wielkim doświadczeniem i licznymi tytułami naukowymi. Jest to logiczne, gdyż bezpieczniejszą opcją na pewno jest pójście do prawnika pracującego już długi czas, który wiele lat spędził na pisaniu wszelakich pism, pozwów czy umów, aniżeli do dopiero wchodzącego do branży młodego radcę, który na razie się uczy i niewykluczone, że może popełnić jakiś błąd.
Kolejną ważną kwestią jest czas, jaki prawnik będzie musiał poświęcić na napisanie pisma. Oprócz samego pisania, często prawnik musi także wykonać szereg innych działań, takich jak:
- wyszukanie właściwych przepisów, orzeczeń,
- przygotowanie różnych pism,
- analiza dokumentów przedstawionych przez klienta, np. maili, pism,
- przemyślenie sprawy,
- sprawdzenie przygotowanych dokumentów, nawet kilkukrotnie oraz ich wydruk i wysyłka,
- wprowadzanie uwag klienta, kontakt z klientem oraz informowanie go na bieżąco o postępach.
Kolejny czynnik to poziom skomplikowania jakim charakteryzuje się dana sprawa. W niektórych przypadkach przygotowanie pisma zajmuje prawnikowi do kilku godzin. Istnieją jednak sprawy, gdzie pisma przygotowuje się przez kilka miesięcy, a uczestniczy przy tym nawet cały zespół prawników. Przygotowanie umów zajmować może wiele czasu, wszystko ze względu na skalę jaką charakteryzuje się przedsięwzięcie. Trzeba więc liczyć się z tym, że im bardziej skomplikowana sprawa, tym wyższy koszt takiej usługi.
Koszt napisania pisma przez prawnika zależy także od tego jak bardzo pilna jest sprawa. Czasami czas nagli, a sprawa nie może czekać, wtedy więc prawnik musi pracować w weekend albo w środku nocy. To wiąże się oczywiście ze znacznym zwiększeniem stawki, które może różnić się od normalnej nawet o kilkadziesiąt procent.
Cena może zależeć także od etapu na jakim znajduje się aktualnie sprawa. Najbardziej wymagające sprawy, zarówno czasu jak i poświęcenia i wiedzy, kosztują zawsze najdrożej, tyczy się to na przykład apelacji albo kasacji.
Ile kosztuje napisanie pisma, pozwu albo umowy przez prawnika oraz jakie są metody rozliczeń?
Za usługę, jaką jest napisanie pisma przez prawnika, można rozliczyć się na trzy sposoby.
- wynagrodzenie za godzinę – prawnik ustala wcześniej z klientem stawkę godzinową i rozlicza się z nim jedynie za czas, który poświęci na sporządzenie pisma,
- ryczałt – prawnik ustala wcześniej z klientem pełne wynagrodzenie, które otrzyma z góry, które nie ulegnie w przyszłości zmianie, wynagrodzenie ustalane jest za szacowany czas jaki musi poświęcić prawnik na daną sprawę, a więc również odpowiedzi na pozew itp.,
- wynagrodzenie mieszane – to wynagrodzenie ryczałtowe z zastrzeżeniem limitu godzin, wszystko na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą wystąpić podczas sprawy.
Warto przed pójściem do kancelarii obliczyć sobie samemu wynagrodzenie, które otrzyma prawnik, poprzez przeanalizowanie ile godzin zajmie mu napisanie danego pisma. Oczywiście uwzględniając przy tym wypisane wcześniej czynniki, które wpływają na ostateczną cenę usługi. Godzina pracy prawnika, którą wycenia większość kancelarii, oscyluje w granicach 250-900 zł.
Zlecenie napisania pisma prawnikowi – czy warto?
Wiele osób zastanawia się, czy z napisaniem pisma do sądu musi udać się do prawnika i wydać kilkaset złotych. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, ale samemu jednak bardzo trudno sporządzić takie pismo, szczególnie jeśli sprawa jest skomplikowana. Wydanie kilkuset złotych na prawnika może być oszczędnością. W tym sensie, że pismo, które zostanie napisane samemu podnosi ryzyko nieporozumienia i późniejszych problemów. Warto przekazać to doświadczonemu prawnikowi dla którego nie jest to pierwszy raz i doskonale wie jak sprawnie i umiejętnie takie pimo wykonać, bez obaw o jakieś poważne blędy, które później miałyby poważne konsekwencje. To koszt, który płaci się za jakość bezbłędnie napisanego pisma, dzięki czemu można oszczędzić sobie czasu, nerwów, a niewykluczone, że w późniejszym rozrachunku także dodatkowych wydatków . Opłaca się więc powierzyć napisanie takiego pisma komuś, kto jest do tego przygotowany i ma pełne kwalifikacje, by wykonać za nas tę czynność.
Wypełnij formularz do kancelarii prawnej