Ile kosztuje sprawa o zasiedzenie u adwokata?
Zasiedzenie nieruchomości może zostać ostatecznie rozstrzygnięte przed sądem, najlepiej przy pomocy profesjonalnego adwokata. Nie jest jednak tajemnicą, że wiele osób odkłada wciąż decyzję o uruchomieniu postępowania sądowego. Jedną z przyczyn takiej decyzji jest obawa o zbyt wysokie koszta takiego przedsięwzięcia. Z uwagi na fakt, że świadomość ich dotycząca jest dość niska, w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kosztom sprawy o zasiedzenie. Jakie opłaty wchodzą w skład takiego postępowania?
Ile kosztuje założenie w sądzie sprawy o zasiedzenie?
Jedną z najważniejszych i najbardziej podstawowych opłat, z jakimi należy się liczyć, jest opłata związana z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania sądowego.Dobra wiadomość jest taka, że jest ona stała, niezależnie od wartości danej rzeczy. Opłata za wpis sądowy wynosi bowiem odpowiednio
- 2.000 PLN w przypadku zasiedzenia nieruchomości
- 200 PLN w przypadku zasiedzenia służebności gruntowej
- 40 PLN w przypadku zasiedzenia służebności przesyłu
- 40 PLN w przypadku zasiedzenia rzeczy ruchomej
Warto już w tym miejscu podkreślić, że jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji, mamy prawo do złożenia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych. Najlepiej będzie złożyć je razem z wnioskiem o uruchomienie postępowania sądowego. Oczywiście, sam fakt złożenia takiego wniosku nie oznacza jeszcze, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie. Aby sąd przychylił się do takiego wniosku musimy bowiem wykazać za pomocą odpowiednio mocnych dowodów, iż nasza sytuacja materialna rzeczywiście jest bardzo trudna, lub z innej przyczyny nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów procesu.
Koszty ogłoszeń oraz biegłych
Kolejną opłatą, jeśli chodzi o sprawy o zasiedzenie, z której należy sobie zdawać sprawy, są koszta ogłoszeń oraz udziału biegłych w sprawie. Podkreślić tu jednak należy, że każda sprawa jest inna, a zatem koszta te nie są stałe. W przypadku pewnego odsetka spraw (gdy zasiedzenie następuje w pełnych granicach nieruchomości, a wszystkie strony są znane i zostały wezwane na rozprawę) dodatkowe koszta nie są w ogóle konieczne. O koszcie ogłoszeń i biegłych nie wolno jednak zapominać.
Jeśli bowiem nie wszyscy uczestnicy są znani z nazwiska oraz miejsca zamieszkania (np. gdy nie wiadomo, kto jest właścicielem nieruchomości bez księgi wieczystej) , Sąd zobowiązany jest do wezwania zainteresowanych stron za pomocą ogłoszenia, umieszczonego w piśmie poczytnym na całym obszarze kraju. Ponadto ogłoszenie takie umieszcza się w miejscu położenia nieruchomości. Koszt ogłoszenia nie jest stały – zależy to od pisma, w którym Sąd umieści ogłoszenie. Kwota ta wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do uiszczenia zaliczki na ogłoszenie zobowiązany jest wnioskodawca.
Niekiedy opinię musi wydać biegły – ma to miejsce np. wtedy, gdy konieczne jest wyznaczenie nowych granic nieruchomości, gdyż zasiedzenie prowadzi do jej podziału. Opłata taka zależy od stopnia skomplikowanie sprawy i wynosi od ok. ośmiuset do kilku tysięcy złotych.
Czym są i ile wynoszą koszty pełnomocnika?
W przypadku większości spraw o zasiedzenie przydatna okazuje się pomoc pełnomocnika – może być nim na przykład profesjonalny adwokat. Skorzystanie z jego usług jest wysoce zalecane – błędnie przygotowany wniosek, czy też brak znajomości procedury sądowej prowadzą bowiem do przegrania sprawy.
Koszty pełnomocnika ustalane są w każdej sprawie w sposób indywidualny. Zależą one od jej skomplikowania, jak również przewidywanego przez specjalistę stopnia natężenia pracy, jaki będzie musiał poświęcić sprawie. Wynagrodzenie kancelarii jest zatem nieco inne w każdej prowadzonej przez nią sprawie.
Zwrot kosztów oraz obowiązek pokrycia kosztów przeciwnika – kiedy występuje?
W przypadku postępowań nieprocesowych, każdy uczestnik pokrywa koszta swojego udziału w sprawie. Nieco inaczej sprawy mają się, jeżeli interesy uczestników postępowania są sprzeczne, albo gdy uczestnicy są w różny sposób zainteresowani w wyniku postępowania. W orzecznictwie za tego rodzaju sprawy uznaje się właśnie postępowania o zasiedzenie – według litery prawa, uczestnicy mają sprzeczne interesy.
Oznacza to, że sąd ma możliwość obciążenia kosztami postępowania wyłącznie jedną stronę – i praktycznie zawsze jest to strona przegrana. Natomiast strona, która wyszła z konfrontacji zwycięsko, może liczyć na zwrot kosztów postępowania. To, w jakiej wysokości sąd wyznaczy zwrot kosztów lub obowiązek pokrycia kosztów przeciwnika zależy, rzecz jasna, od stopnia skomplikowania sprawy.
Koszt uregulowania ksiąg wieczystych – o tym nie wolno zapomnieć
Po każdym zakończonym postępowaniu uregulować należy księgę wieczystą. Na szczęście w tym zakresie, w przeciwieństwie do wielu poprzednich opłat, nie należy liczyć się z dużym wydatkiem. Oczywiście, jeśli nieruchomość nie miała wcześniej księgi wieczystej, konieczne będzie jej założenie, co kosztuje 60 złotych. Ponadto pamiętać należy o konieczności dokonania wpisu w księdze wieczystej dla nowego właściciela. Koszty uregulowania ksiąg wieczystych są stałe również -związane jest to bowiem z opłatą wynoszącą 200 złotych.
Podsumowanie
Sprawa o zasiedzenie jest w większości przypadków sprawą trudną – warto więc zgłosić się z prośbą o pomoc do specjalizującego się w tego rodzaju postępowaniach prawnika. Choć zwiększy to koszty postępowania, znacząco zwiększy nasze szanse na jego wygranie. Pamiętać natomiast należy, że nawet wysokie koszta sprawy o zasiedzenie będą znacznie mniej dotkliwe, niż konsekwencje jej przegrania.
Wypełnij formularz do kancelarii prawnej