Skip to content
Skip to content

Prawo spadkowe

Porady prawne w sprawie spadku

Regulacje prawne mający związek ze spadkiem towarzyszy ludziom od czasów starożytności. Życie każdego człowieka ma swój kres na ziemi, gdzie nie ulega wątpliwości, iż śmierć bliskiej nam osoby jest bardzo trudnym dla nas momentem. Wiążą się liczne pytania z tego tytułu:  a więc co stanie się z majątkiem? Komu zatem przysługuje spadek? Wiele ludzi stara się jednak zawczasu rozdysponować swój majątek na wypadek śmierci. Sprawy spadkowe mają szczególny charakter, dlatego Porady prawne info zapewnią pomoc w tym zakresie.

Co to jest prawo spadkowe?

Prawo spadkowe:  Zakres prawa cywilnego regulujące prawa i obowiązki majątkowe po śmierci właściciela.  Uporządkowanie tych kwestii służy wielu instytucji prawnych. Podstawowe pojęcia związane z prawem spadkowym to:

Podstawowe pojęcia związane z prawem spadkowym to:

  • testament
  • zachowek
  • dziedziczenie
  • rezygnacja ze spadku

Testament

To zarządzanie własnym majątkiem na wypadek śmierci. Za jej pomocą spadkodawca ma możliwość wyrażenia końcowej woli.

Zachowek

Organ uregulowany przez kodeks cywilny, mający na celu zabezpieczenie interesów majątkowych najbliższej rodzinie spadkobiercy.

Dziedziczenie

Występuje w momencie śmierci osoby fizycznej. Moment zgonu wyznacza otwarcie spadku. Dziedziczenie jest sposobem praw i obowiązków. Przez otrzymanie spadku spadkobierca wchodzi w miejsce spadkodawcy, czyli przejmuje jego prawa i obowiązki.

Rezygnacja ze spadku

Postępowanie spadkowe przypuszcza, że zarówno osoba wymieniona w testamencie jak i ta, która posiada spadek, może zrezygnować z jego przyjęcia.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa prawo spadkowe?

Prawo spadkowe jest to kluczowe pytanie, które jest ciągle zadawane przez wiele osób. Śmierć osoby fizycznej nie oznacza również zniknięcie jej zadłużeń. Jest to powszechny problem występujący wśród społeczeństwa, gdzie niestety długi wraz ze spadkiem przechodzą na najbliższą rodzinę.  Dziedziczenie długów może być ogromnym poszkodowaniem dla osoby, gdyż taka sytuacja nie poprawi sytuację finansową czy materialną. Nasi radcy prawni analizowali, również przypadki jak nowelizacja prawa spadkowego  np.: z roku 2019,2020, 2021,a to z troską o spadkobierców. Dzięki zmianom są lepiej chronieni, zwłaszcza w momencie odziedziczenia długów. 

 Postępowanie spadkowe, kto je otrzymuje?

Trudne sprawy spadkowe mogą być problemem dla ludzi, zwłaszcza kiedy nie mieli wcześniej do czynienia z taką sytuacją. W przypadku zgonu danej osoby spadek uzyskuje najbliższy członek rodziny, czyli współmałżonek, dziecko lub wnuk. Postępowanie spadkowe to inaczej stwierdzenie nabycia spadku oraz działu spadku. Pierwszy określa, kto jest spadkobiercą, zaś kolejny, jakie przedmioty obejmują dziedziczenie. W pierwszej kolejności sprawy spadkowe po rodzicach otrzymują dzieci, są sytuacje kiedy rodzic pozostawał w związku małżeńskim, to wraz z dziećmi dziedziczy również i małżonek.

 Adwokat do spraw spadkowych online

W tym trudnym czasie, jakim jest utrata bliskiej osoby, często bliskie osoby  muszą  dokonać wszelkich formalności związanych ze spadkiem. Dlatego szukają fachowca, który pomoże rozwiązać wszelkie trudności. Sam Adwokat zajmuje się kwestiami z zakresu prawa spadkowego. Jednak bywają sytuacje, kiedy to  budżet w zupełności nas ogranicza, a opłacenie dobrego adwokata z góry bywa ciężkie. Skorzystaj z oferowanej pomocy portalu porad prawnych, a pomożemy w każdej zawiłej sytuacji. Oferujemy także darmowe porady prawne w sprawach spadkowych. 

Radca prawny przez telefon

Potrzebujesz porady Prawnika w sprawie spadku? Skontaktuj się z portalem  i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej. Problemy spadkowe mają szczególny charakter, dlatego do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie. Sprawy majątkowe mogą być często zawiłe jak i wymagające. Radca prawny udzieli Ci konkretne wytyczne. Portal gwarantuje pomoc osobom, które  zmagają  się z prawem spadkowym  nawet w takiej sytuacji kiedy chodzi o:

  • Brytyjskie prawo spadkowe,
  • Niemieckie prawo spadkowe,
  • Holenderskie prawo spadkowe,
  • Prawo spadkowe dla księży

Pojęcia związane z prawem spadkowym

Spadek

Testament

Polecenie

Zapis

Zachowek

Dział spadku

Spadkodawca i spadkobierca

Dziedziczenie: ustawowe i testamentowe

Umowy dotyczące spadku

Opodatkowanie spadku

Oceń

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

zapłata przez internet za porady prawne
Nie udało się zapisać do Newslettera. Spróbuj ponownie.
Udało się!

Zapisz się do newslettera!