Aktualizacja 13 września 2022
Jakie są formy zatrudnienia? Czyli często zadawane pytanie wśród społeczeństwa
Praca to bardzo szczegółowy oraz obszerny temat. Każdy z nas wykonuje konkretny zawód. Jes to inaczej wysiłek, jaki wkłada pracownik. Świadome podjęcie się obowiązku czynności fizycznej, bądź umysłowej, która obejmuje konkretne zadania. Różnorodne aspekty życiowe niestety często mają wpływ na podjęcie zatrudnienia się w danej działalności. Jaka zatem jest charakterystyka form zatrudnienia? Kodeks pracy określa przepisy, a także obowiązki każdego pracownika jak i pracodawcę. Rodzaj funkcji określa bowiem kwestie zobowiązania pracownika, a także jest istotnym elementem, który decyduje o formie zawarcia umowy o pracę. Określenie charakteru świadczonej pracy przez robotnika dotyczy ważnych informacji dla pracodawcy. Im szybciej zostaną sprecyzowane warunki umowy, tym lepiej. Zakres czynności pracownika dotyczy konkretnego rodzaju zawodu, który jest narzucony z góry, jak i stanowi objęcie ochrony pracownika. Najważniejszym rodzajem zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę. Istnieją również niepracownicze formy zatrudnienia wykonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej lub tak zwane samozatrudnienie. Osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilno-prawnej nie mają prawa do urlopu, bądź ochrony przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy. Elastyczne formy zatrudnienia mają na celu sprostać wymogom działalności różnych instytucji. Kodeks pracy w zależności od czasu trwania umowy, a także celu, w jaki zostaje zawarta, wyodrębnia podstawowe rodzaje zatrudnienia.
Rodzaje umów o pracę, czyli pracownicze formy zatrudnienia
Umowa na okres próbny
Pierwszą z nich to umowa na okres próbny. Zwykle to pierwsza umowa zawierana między pracodawcą a pracownikiem. Zazwyczaj trwa maksymalnie trzy miesiące. W tym czasie pracodawca sprawdza umiejętności pracownika. Umowa ta może być zawarta wyłącznie tylko jednorazowo.
Umowa na czas określony
Kolejną z form zatrudnienia to ta na czas określony. Zawierana jest po wygaśnięciu porozumienia na okres próbny lub jako pierwsza, której nie poprzedzała inna transakcja, W tym przypadku umowa zawarta jest na długi okres. Ugoda na czas określony wiąże się zawieraniem jedynie dwukrotnie.
Umowa na czas nieokreślony
Trzecia, czyli kolejna konwencja staje się dla pracownika z mocy prawa umową na czas nieokreślony. Jest bezterminowa deklaracja, która ma na celu założenie istnienia stałej więzi prawnej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Dlatego ostatniego to najkorzystniejsza forma zatrudnienia, dająca gwarancję trwałości stosunku pracy.
Umowa tymczasowa
Ostatnim rodzajem pracy jest umowa tymczasowa. W tym przypadku pracodawca zatrudnia danego pracownika, wyłącznie w celu zastąpienia innego podmiotu.
Cywilnoprawne formy zatrudnienia
Wyróżniamy dwa rodzaje umów cywilnoprawnych:
Umowa o dzieło
Inaczej dokument zawarty pomiędzy zlecającym dzieło, a także przyjmującym zlecenie. Poświadczenie, które określa szereg praw i obowiązków kodeksu cywilnego.
Umowa zlecenie
Jest to czynność wykonywana na rzecz zleceniodawcy. Dokument ten określa wykonywane obowiązki, a także ich zakres.
Rodzaje umów zatrudnienia często stanowią zawiły problem, gdzie bez pomocy specjalisty nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Aby uzyskać dokładne informacje czy wskazówki dotyczące rodzajów pracy umów zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnej online portalu Porady Prawne. Wykształceni specjaliści udzielą kompetentnych wiadomości, a także podejmą się zawiłych kwestii, które obejmują rodzaje etatów zatrudnienia.