Jakie są podstawowe gałęzie prawa?

Aktualizacja 13 września 2022
- 1 Jakie są rodzaje prawa?
-
2
Podział prawa na poszczególne gałęzie:
- 2.1 Prawo bankowe
- 2.2 Prawo budowlane
- 2.3 Prawo celne
- 2.4 Prawo człowieka
- 2.5 Prawo dziecka
- 2.6 Prawo autorskie
- 2.7 Prawo państwowe
- 2.8 Prawo cywilne
- 2.9 Prawo karne
- 2.10 Prawo procesowe
- 2.11 Prawo administracyjne
- 2.12 Prawo finansowe
- 2.13 Prawo gospodarcze
- 2.14 Prawo rolne
- 2.15 Prawo lotnicze
- 2.16 Prawo pracy
- 2.17 Prawo konfliktów zbrojnych
Jakie są rodzaje prawa?
Często zastanawiamy się, co definiuje słowo prawo, stwierdzamy, że są to ustawy, których łamanie grozi zawiłe konsekwencje. Następna myśl obejmuje ogólne obowiązujące zasady życia w społeczeństwie. Rodzaje praw to powszechny, a także rozbudowany system, który ma na celu uzupełnić wszelkie normy. Obowiązuje ono w naszym życiu, na co dzień. Prawo w Polsce odgrywa bardzo ważną rolę. Jest ono pojęciem wymagającym sporej wiedzy. Każde z nich reguluje inną strefę życia społeczeństwa, jak i posiada swoje konkretne reguły. Dzięki niemu jest znacznie lepiej uporządkować system prawny w Polsce, a także wyznaczyć wzorce zachowań, które powinny być uznawane przez społeczeństwo.
Podział prawa na poszczególne gałęzie:
Prawo bankowe
Jest to prawo, które odgrywa istotną rolę w całej gospodarce. Ważne przede wszystkim dla klientów, którym zależy na władzy uzbieranym majątku. Funkcjonowanie każdego zakładu wiąże się z koniecznością podejmowaniu ogrom decyzji, a także odpowiedzialne kierowanie procesami. Bank to instytucja powołana do działania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Prawo budowlane
Ustawa regulująca prawa administracyjnego. Obejmuje ona sprawy dotyczące etapów zabudowy nieruchomości. Przepisy, a także regulamin stanowi ważną kwestię w zakresie prawa budowlanego. Budynki muszą być wykonane zgodnie z normą w przypadku otrzymania zezwolenia na budowę.
Prawo celne
Prawo celne zajmuje się regulowaniem zasad przywozu handlu z zagranicy, wywozu za granicę, a także przez obszar konkretnego państwa. Obejmuje ono prawa i obowiązki zawarte w przepisach ustaw celnych.
Prawo człowieka
Prawo człowieka przysługuje każdemu człowiekowi bez względu na okoliczności. Określa godność, która należy się osobom między innymi, rasę, wyznanie, język czy pochodzenie narodowe. Ustawa dotyczy uprawnienia wobec stosunku do innych osób i władzy.
Prawo dziecka
Prawo dziecka to inaczej ochrona przepisów najmłodszych grup społeczeństwa.
Prawo autorskie
Prawo autorskie mają na celu ochronić treści jak i ich twórców. Poziom ochrony ma zabezpieczyć przed łamaniem przepisów.
Prawo państwowe
Prawo państwowe obejmuje istotne działania instytucji, a także określa prawa i obowiązki obywateli.
Prawo cywilne
Prawo cywilne zajmuje się kwestiami majątkowymi. Jest to inaczej najważniejsza gałąź prawna. Istotnym aspektem prawa cywilnego jest kodeks cywilny.
Prawo karne
Prawo karne to zbiór przepisów określających czyny zabronione, a także konsekwencje w przypadku naruszenia ustawy. Ustrój ten obejmuje równość, co oznacza, że wszyscy są wobec niego równi.
Prawo procesowe
Prawo procesowe to inaczej normy regulujące postępowanie z zakresu cywilnego jak i karnego.
Prawo administracyjne
Prawo administracyjne dotyczy stosunków społecznych, które wynikają z działalności z zakładu administracji publicznej. Norma, z która spotykamy się na co dzień.
Prawo finansowe
Prawo finansowe obejmuje zakres kwestii pieniężnej, a także wszystkich stowarzyszeń w tym zakresie. Jest to temat dość poważny, zajmuje się budżetem, podatkami, a także opłatami.
Prawo gospodarcze
Prawo gospodarcze ma na celu zabezpieczyć przedsiębiorców, jak i ich inwestycji. Jest to ustawa szeroko rozbudowana, która reguluje działalność gospodarczą
Prawo rolne
Prawo rolne obejmuje przepisy, a także regulaminy każdego rolnika. Reguluje działalność przedsiębiorstwa rolnego, a także z nim dotyczące problemy.
Prawo lotnicze
Prawo lotnicze obejmuje gałąź prawną z zakresu lotnictwa cywilnego. Przepisy mają na celu regulować kwestie związane z siłami powietrznymi.
Prawo pracy
Prawo pracy jest podstawowym źródłem dla każdego pracownika, bądź pracodawcy. Określa obowiązki jak i stosunki obydwu stron, w sytuacji naruszenia regulaminu.
Prawo konfliktów zbrojnych
Prawo konfliktów zbrojnych to ustawa międzynarodowa, która dotyczy spraw poparcia przez obywateli obejmujących kwestii sprowadzenia konfliktów zbrojnych.