Stopy procentowe w górę. Raty kredytów wzrosną!
Aktualizacja 29 lipca 2022
Podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej może wywołać spore poruszenie wśród posiadaczy kredytów. Dokonano podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 0,1 proc. do.5 proc, dlatego jej wzrost może okazać się sporym problemem dla kredytobiorców.
Podstawowe stopy procentowe NBP kształtują się w następujący sposób.
- Stopa referencyjna: 0,50%
- Stopa lombardowa: 1,00%
- Stopa depozytowa: 0,00%
- Stopa redyskonta: 0,51%
- Stopa dyskontowa: 0,52%
Stopy procentowe, a rata kredytu
Inflacja, a więc ceny produktów i usług w Polsce rosną od 20 lat, ogromna część społeczeństwa decyduje się na kupno kolejnego mieszkania w celu inwestycji swoich oszczędności. Zwiększenie stóp procentowych ma na celu zwiększenie wartości pieniądza, a więc zahamowanie obecnie pędzącej inflacji.
Stopa referencyjna wzrosła do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej, która ma na celu pomóc ze zwielokrotnieniem cen. Niestety dla wielu osób, które posiadają kredyty hipoteczne, może okazać się problemem. Wszystkich kusiły niskie stopy procentowe, jak i bardzo niskie raty. Zwiększenie stóp procentowych przyczyni się do powiększenia kosztu długów dla obywateli posiadających kredyty.
Raty w górę. Jaki koszt długu?
Popyt na kredyty wciąż rośnie. Po raz pierwszy od 9 lat stopy procentowe poszły w górę. Zwiększone raty kredytu mogły zaskoczyć kredytobiorców, jednak ekonomiści podkreślają, że każdy świadomy kredytobiorca powinien spodziewać się takiego obrotu sprawy. Wyższe stopy to automatycznie wyższe oprocentowanie kredytu. Wiąże się z tym wzrost comiesięcznej raty, którą zaznają kredytobiorcy. Osoby spłacające zobowiązania odczują podwyżki ze stopniowym opóźnieniem.
Wynika to z różnego oprocentowania w bankach. Zatem to, na jakie podwyżki trzeba się przygotować, zależy od czasu, a także okresu kredytowania. Na oprocentowanie zaległości składa się marża banku oraz stawka WIBOR. Marża ta przepisana jest na cały okres spłaty zobowiązania, zaś stawka WIBOR jest zmienna. Na wzrost jej ceny, wpływa stopa procentowa.
Podniesienie stopy procentowej było koniecznością
Od czasu pojawienia się pandemii stopy procentowe pozostały bez zmian. Kilkukrotnie stosowano ujemne stopy procentowe, które miały usprawnić gospodarkę, jak i walczyć z poważnym kryzysem.
Aby uzyskać konkretne informacje obejmujące podniesienia stopy procentowej, a także wskazówek w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego zachęcamy do skorzystania z indywidualnych form pomocy prawnej online portalu Porady Prawne.