Umowa służebności – dożywotnia służebność osobista co to znaczy?
Umowa służebności
Umowa służebności mieszkania polega na nadaniu określonej osobie, zwanej służebnikiem, prawa do zamieszkiwania w określonej części lokalu oraz korzystania z części wspólnych nieruchomości. Służebność osobista mieszkania nie daje służebnikowi pełnych praw do nieruchomości. Zyskuje on ograniczone uprawnienia dotyczące jej użytkowania. W praktyce oznacza to, że służebnik może mieszkać we wskazanym pomieszczeniu oraz korzystać z kuchni, łazienki czy innych wspólnych przestrzeni. Nie posiada on jednak prawa do rozporządzania nieruchomością, np. jej sprzedaży czy wynajmu. Aby umowa służebności mieszkania była prawomocna, musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Notariusz sporządza dokument, który dokładnie określa prawa i obowiązki zarówno właściciela nieruchomości, jak i służebnika. W umowie służebności mieszkania trzeba precyzyjnie wskazać, które pomieszczenia będą objęte służebnością oraz jakie inne części nieruchomości będą dostępne dla służebnika.
W odróżnieniu od umowy dożywocia, umowa służebności mieszkania nie nakłada na właściciela nieruchomości obowiązku utrzymania i opieki nad służebnikiem. Służebność mieszkania daje jedynie prawo do korzystania z określonych części nieruchomości, nie zobowiązując właściciela do zapewnienia żadnej dodatkowej opieki czy wsparcia finansowego. W przypadku umowy dożywocia osoba przekazująca nieruchomość zastrzega sobie prawo do dożywotniego zamieszkiwania. Umowa dożywocia może obejmować różnorodne zobowiązania, takie jak zapewnienie odpowiedniego standardu życia, pokrywanie kosztów leczenia, dostarczanie wyżywienia czy pomoc w codziennych czynnościach. Dlatego ludzie często decydują się na umowę dożywocia w sytuacjach, gdy osoba przekazująca nieruchomość potrzebuje stałej opieki i wsparcia.
Służebność dożywotnia
Dożywotnia służebność osobista co to znaczy? Dożywotnia służebność mieszkania oznacza, że osoba dysponująca tym prawem ma zagwarantowane dożywotnie prawo do korzystania z nieruchomości. Niezależnie od tego, kto w przyszłości zostanie właścicielem nieruchomości, będzie musiał zaakceptować ustaloną służebność dożywotnią. Nowy właściciel będzie musiał udostępnić mieszkanie (lub jego część) uprawnionemu do końca jego życia. Służebność dożywotnia musi być ustanowiona w formie umowy notarialnej, aby zapewnić jej pełną moc prawną. Takie prawo może być istotne dla osób starszych, które przekazują swoją nieruchomość na przykład dzieciom, a jednak chcą zagwarantować sobie miejsce do życia do końca swoich dni.
Nowy właściciel, kupując taką nieruchomość, musi być świadomy, że będzie zobowiązany do przestrzegania warunków służebności. W praktyce oznacza to, że nowy właściciel nie może usunąć osoby korzystającej ze służebności nieruchomości. Nie może też ograniczyć jej dostępu do pomieszczeń określonych w umowie służebności. Dodatkowo, taki właściciel musi zaakceptować, że użytkowanie części nieruchomości przez uprawnionego może wpłynąć na jego własne plany związane z zarządzaniem i użytkowaniem całej nieruchomości. Dożywotnia służebność mieszkania może również wpłynąć na wartość rynkową nieruchomości, ponieważ potencjalni nabywcy będą musieli brać pod uwagę istniejące obciążenie. Mimo to, dla osoby korzystającej ze służebności, jest to forma zabezpieczenia, która pozwala jej na spokojne korzystanie z nieruchomości bez obaw o przyszłość.