Ile kosztuje upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka jest terminem często spotykanym, gdyż korzysta z niej coraz więcej dłużników. Ogłoszenie upadłości jest dla wielu osób szansą na wyjście z długów i rozpoczęcie nowego życia. Aktualnie sąd nie bierze pod uwagę okoliczności, które doprowadziły do wystąpienia niewypłacalności, dlatego dłużnicy mogą liczyć zazwyczaj na korzystne dla nich zakończenie sprawy. Chcąc rozpocząć całą procedurę dłużnik albo wierzyciel musi złożyć odpowiedni wniosek. Postępowanie składa się z kilku etapów i wiąże się z pewnymi opłatami. Ile kosztuje upadłość konsumencka?
Ile kosztuje wniosek o upadłość konsumencką?
Opłata od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest wysoka i wynosi zaledwie 30 złotych. Co ważne, kwota ta obowiązuje na terenie całej Polski i jest stała. Ponadto, osoby o niskich dochodach i w trudnej sytuacji mogą też starać się o zwrot poniesionych kosztów. Trzeba pamiętać, iż jest to opłata sądowa, a więc nieważne czy wniosek zostanie napisany samodzielnie, czy też przez pełnomocnika. W każdym przypadku jest ona obowiązkowa. Opłata od wniosku o upadłość konsumencką musi być uiszczona na wskazany rachunek bankowy sądu, do którego składany jest wniosek. Dokument można oczywiście przygotować bez pomocy prawnika, jednakże może okazać się to trudnym zadaniem. Problemy wiążą się zwłaszcza z napisaniem uzasadnienia wniosku, co jest dosyć skomplikowaną czynnością. Warto też podkreślić, że od tego, w jaki sposób wniosek został uzasadniony, zazwyczaj zależy sposób zaplanowania spłaty wierzycieli.
Ile kosztuje upadłość konsumencka – koszty syndyka
Kolejne koszty upadłości konsumenckiej wiążą się z wynagrodzeniem syndyka. Ustawodawca nie wskazuje jednoznacznej wartości kwoty, która powinna być opłacona syndykowi. Jest to więc kwestia indywidualna, która zależy od różnych czynników, które mają wpływ na wysokość opłaty za syndyka. Jego wynagrodzenie zależy głównie od wysokości funduszów masy upadłościowej, a więc od majątku, jakim w chwili ogłoszenia upadłości dysponowała osoba składająca wniosek. Kolejnym kryterium branym pod uwagę jest stopień, w jakim zostaną zaspokojeni wierzyciele, jak i niezbędne do podjęcia przez syndyka czynności. Koszty syndyka zależą więc też od jego nakładu pracy, wdrożonych czynności, stopnia ich trudności, jak i czasu trwania całego postępowania. Oczywiście, im dłużej trwa cała sprawa, tym wynagrodzenie syndyka będzie wyższe. Co ważne, wynagrodzenie syndyka musi mieścić się w pewnym przedziale określonym w art.491 Prawa upadłościowego. Może wynieść od 1/4 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w 4 kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez PGUS (Prezes Głównego Urzędu Statystycznego) do jego dwukrotności. W rzadkich przypadkach może wynieść nawet do czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Koszty upadłości konsumenckiej- czy upadły płaci za syndyka?
Wiele zależy od zaistniałej sytuacji, w jakiej znalazł się dłużnik. Jeśli upadły posiada majątek, wówczas syndyk może go sprzedać i przeznaczyć tę kwotę na pokrycie kosztów postępowania, w tym także swoje wynagrodzenie. Jeżeli jednak dłużnik nie dysponuje żadnym majątkiem, czy też jego wartość jest zbyt niska, wtedy sąd ustala spłatę wynagrodzenia syndyka w ramach tak zwanego planu spłaty, czyli miesięcznych rat. Istnieje też możliwość całkowitego umorzenia zobowiązań bez planu spłaty, jednakże może to nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach.
Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Brak majątku
Zdarza się, że upadły nie dysponuje żadnym majątkiem. Co w takiej sytuacji? Możliwe jest wówczas zwolnienie od kosztów upadłości, po złożeniu takiego właśnie wniosku. Dotyczy to także samej opłaty za założenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Dokument ten należy dołączyć do wniosku o upadłość. Koszty związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej pokryje w takim wypadku Skarb Państwa, aczkolwiek tylko tymczasowe. Jest to bowiem swego rodzaju pożyczka, którą należy w późniejszym czasie spłacić w ramach planu spłaty. Istnieje też możliwość, że upadły w ogóle nie poniesie kosztów całego postępowania, kiedy to sad zadecyduje o całkowitym umorzeniu zadłużenia bez planu spłaty. Aby jednak sąd zdecydował się na taki krok, upadły nie może posiadać żadnego majątku i dochodów. Ponadto musi być też niezdolny do rozpoczęcia pracy na przykład przez zaawansowany wiek, kalectwo czy ciężką chorobę.
Przeczytaj równie: Ile trwa upadłość konsumecnka bez majątku.
Koszty upadłości konsumenckiej – koszty prawnika
Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką? Wiele zależy od tego, czy pełnomocnik ma napisać jedynie wniosek o upadłość konsumencką, czy też będzie też reprezentował swojego klienta przed sądem. Koszt prawnika jest kwestią indywidualną i zależy głównie od nakładu jego pracy, ilości zobowiązań, spotkań z klientem, nagromadzonej dokumentacji. Nie bez znaczenia jest też wybór miasta, w którym działa kancelaria, jak i jej prestiż oraz rozpoznawalność. Koszt wynajęcia adwokata może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak przed złożeniem wniosku skontaktować się z dobrym prawnikiem. Specjalista przeanalizuje sytuację dłużnika, pomoże w napisaniu wniosku, a także określi szanse na pozytywne jego rozpatrzenie. Pomoc adwokata kosztuje, jednak może okazać się niezbędna, co ważne podniesie ona szansę na całkowite oddłużenie. Warto więc zgłosić sprawę do kancelarii prawnej, która pomoże na każdym jej etapie.
Wypełnij formularz do kancelarii prawnej