Upadłość konsumencka
Aktualizacja 30 listopada 2022
Upadłość konsumencka cieszy się coraz większą popularnością – dla wielu osób stanowi wręcz jedyny sposób na pozbycie się długów. Rzeczywiście, za jej pomocą uzyskać można nawet całościowe oddłużenie – należy jednak pamiętać o tym, że jej ogłoszenie wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Co więcej – nie każdy wniosek o jej ogłoszenie zostaje rozpatrzony pozytywnie.
- 1 Czym jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?
- 2 W jaki sposób należy ogłosić upadłość konsumencką?
- 3 Jak przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
- 4 Pomoc prawna przy ogłoszeniu bankructwa konumenckiego.
- 5 Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
- 6 Wypełnij formularz do kancelarii prawnej
- 7 Upadłość konsumencka bez majątku
Czym jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?
Upadłość konsumencka, czy też inaczej bankructwo konsumenckie to ogłoszona orzeczeniem sądowym, oficjalna niewypłacalność danej osoby. Aby uzyskać ogłoszenie upadłości konsumenckiej, należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do właściwego miejscowo sądu upadłościowego.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza, że umorzone zostają wszelkie zadłużenia danej osoby – z wyjątkiem zadłużeń alimentacyjnych. Nie mogą być prowadzone dalsze działania windykacyjne i komornicze, ale do gry wkracza syndyk masy upadłościowej, którego zadaniem jest spieniężenie majątku dłużnika. Ogłoszenie upadłości jest jednak możliwe także, gdy dłużnik takiego majątku nie posiada – nie może on go jednak zataić.
Upadłość konsumencką może ogłosić każda osoba fizyczna. Warunkiem koniecznym będzie jednak wcześniejsze zamknięcie ewentualnej działalności gospodarczej. Musi ona być także niewypłacalna, czyli utracić zdolność do spłaty zobowiązań – opóźnienie powinno wynosić więcej, niż trzy miesiące.
Przeczytaj również: Upadłość konsumencka bez majątku
W jaki sposób należy ogłosić upadłość konsumencką?
Wniosek upadłościowy należy złożyć w najbliższym sądzie upadłościowym, Sąd zaś może taki wniosek uznać, czyli zezwolić na ogłoszenie upadłości, lub odrzucić. Obecnie sytuacja dłużników jest korzystna, a sądy stosunkowo często wydają pozytywne dla nich decyzje, Sądy odmawiają ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jeśli dłużnik celowo doprowadził do powstania stanu zadłużenia, lub świadomie go zwiększał, a także gdy celowo nie regulował powstałych zobowiązań.
W toku postępowania upadłościowego sąd musi ustalić, czy dana osoba rzeczywiście jest niewypłacalna, oraz czy ma prawo do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Musi ona przedstawić informacje na temat wierzycieli oraz wysokości zadłużeń, posiadanych przez siebie składników majątku (nieruchomości, pojazdów, kosztowności, praw majątkowych itd) oraz wysokości dochodów. Pamiętać należy, że zatajenie składników majątku może zostać uznane za przestępstwo.
Jak przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składa się w odpowiedni sposób wypełniając rubryki przewidzianego do tego celu formularza. Znajduje się on na stronach internetowych większości sądów. Pamiętać należy, że niepoprawne, czy też niewłaściwe wypełnienie formularza doprowadzić może do jego odrzucenia – z tego też powodu warto zdecydować się tu na kompleksowe wsparcie prawne.
Elementy wniosku, jakie koniecznie muszą znaleźć się w wypełnionym formularzu, to między innymi oznaczenie sądu, dane identyfikacyjne dłużnika, osnowę (żądanie), a także kompletny i pełny wykaz majątku osoby zadłużonej. Konieczne jest też podanie listy wierzycieli oraz wierzytelności spornych, odpowiednie uzasadnienie wniosku, a także udowodnienie wykazanych we wniosku przesłanek uprawniających do skorzystania z upadłości konsumenckiej. Wskazane jest także wymienienie aktualnych postępowań egzekucyjnych i sądowym. Nie można również zapomnieć o konieczności sporządzenia i dostarczenia odpisu wniosku wraz z załącznikami, a także pokrycia opłaty sądowej.
Pomoc prawna przy ogłoszeniu bankructwa konumenckiego.
Złożenie poprawnie wypełnionego wniosku upadłościowego, a także odpowiedniego reprezentowania swoich interesów podczas samego postępowania jest zadaniem trudnym. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na uzyskanie pomocy kancelarii upadłościowych. Pracują w nich prawnicy specjalizujący się w postępowaniach upadłościowych – skorzystanie z ich pomocy znacząco przyspiesza cały proces i zwiększa szanse na korzystne jego rozstrzygnięcie.
Prawnicy zapoznają się z historią danej sprawy, przeanalizują ją i ocenią szanse na korzystne rozstrzygnięcie. Reprezentują także interesy swojego klienta przed sądem upadłościowym. Ponadto pomagają przygotować odpowiednio wypełniony wniosek, oraz ustalić plan spłaty wierzycieli.
Jeśli rozważasz ogłoszenie upadłości, ważne jest, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. Skorzystaj z prostego formularza poniżej i opisz swój problem prawny. Eksperci przeprowadzą profesjonalną analizę Twojej sytuacji i zaproponują porady dostosowane do Twoich potrzeb oraz przedstawią Ci ofertę możliwych usług.
Przeczytaj również: Ile kosztuje upadłość konsumencka
Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej
Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wszystkie zadłużenia danej osoby zostają anulowane. Również komornicy sądowi nie mają już prawa do prowadzenia dalszych czynności egzekucyjnych.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej związane jest z powstaniem planu spłaty wierzycieli – czyli po prostu harmonogramu spłat wyznaczonej kwoty, mającej na celu możliwie jak największe zaspokojenie wierzycieli. Jego przestrzeganie jest obowiązkowe. Spieniężony zostaje te majątek dłużnika – syndyk masy upadłościowej może jednak zwrócić się do sądu z wnioskiem o umorzenie zobowiązań dłużnika bez planu spłaty, jeśli zachodzą ku temu odpowiednie przesłanki. Pamiętać należy, że skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest natychmiastowa wymagalność zobowiązania z tytułu umowy kredytu hipotecznego,.
Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona wielokrotnie – prawo nie przewiduje tu żadnych limitów. Prawdą jest jednak, że jej ogłoszenie może – przynajmniej na kilka lat – znacząco ograniczyć dostęp do pożyczek, kredytów, czy też umów ratalnych.