Upadłość konsumencka bez majątku
Aktualizacja 30 listopada 2022
Upadłość konsumencka to stan, w którym wszystkie długi danej osoby zostają umorzone, a egzekucje komornicze – umorzone. Zazwyczaj jednak do gry w takiej sytuacji wkracza syndyk masy upadłościowej, którego zadaniem jest spieniężenie majątku dłużnika, celem możliwie jak największego zaspokojenia wierzycieli. Wymaga to teoretycznie, aby dłużnik choć minimalny majątek posiadał.
Co zaś dzieje się, gdy dłużnik nie posiada absolutnie niczego, co mógłby zająć syndyk?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez żadnego majątku: czy to możliwe i na czym to polega?
Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule niniejszego akapitu brzmi: tak, uzyskanie upadłości konsumenckiej pomimo braku jakiegokolwiek majątku jak najbardziej jest możliwe. Cały ten proces przebiega na bardzo zbliżonych zasadach, co w przypadku postępowania upadłościowego osoby, której majątek może być spieniężony. Aby rozpoczęcie postępowania było możliwe, złożony zostać musi odpowiedni wniosek (na przeznaczonym do tego formularzu) do właściwego miejscowo Sądu Upadłościowego. Ten zaś upadłościowy musi wydać korzystną dla dłużnika decyzję. Dzieje się tak, gdy jest on osobą fizyczną (nie prowadzi działalności gospodarczej) oraz niewypłacalną – czyli od przynajmniej trzech miesięcy nie jest w stanie regulować zobowiązań wobec wierzycieli,
Oczywiście, złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie oznacza jeszcze jego akceptacji przez Sąd – choć w 2020 roku doszło do bardzo korzystnych dla dłużników zmian w prawie. Od tej pory sądy nie badają już przyczyn niewypłacalności, a zatem również tego, czy doszło do niej z winy dłużnika. Również brak majątku dłużnika nie jest tu przesłanką, aby odmówić mu prawa do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Pewną ciekawostką jest fakt, że wniosek o ogłoszenie upadłości danego konsumenta może także złożyć jeden z jego wierzycieli. W takiej sytuacji jest on zobowiązany do uprawdopodobnienia swojej wierzytelności. Teoretycznie nie musi on dołączać do niego wyroku zasądzającego z klauzulą wykonalności, jednak w przypadku, gdy postępowanie wykaże, że jego wniosek był złożony w złej wierze (np. w celu szykanowania dłużnika) musi on liczyć się z szeregiem konsekwencji, w tym wysoką karą finansową.
Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?
Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jakim majątkiem dysponuje dłużnik. Co ciekawe, w przypadku osób nieposiadających żadnego majątku? Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? W takim przypadku możliwe jest nawet znacznie szybsze zakończenie całego procesu oddłużania. Dlaczego tak się dzieje?
Ponieważ proces oddłużania można zasadniczo podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to “właściwe” postępowanie upadłościowe przed sądem. Trwa ono zazwyczaj kilka miesięcy – sąd przeanalizuje wówczas wszystkie dowody przedstawione w danej sprawie, a także zdecyduje, czy w przypadku danej osoby możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Druga część tegoż procesu to już ustalenie planu spłaty wierzycieli oraz jego realizacja. Teoretycznie, w przypadku osób dysponujących majątkiem proces ten może ciągnąć się latami. Sama realizacja planu spłaty może bowiem trwać nawet do 7 lat, jeśli powstała ona na skutek winy upadłego. Jeśli jednak dłużnik nie posiada żadnego majątku, który mógłby spieniężyć syndyk – sąd może podjąć decyzję o umorzeniu długów bez ustalenia planu spłaty wierzycieli . W takim przypadku cały proces oddłużania może zamknąć się w 12-18 miesiącach.
Ile kosztuje postępowanie upadłościowe?
Oczywiście, należy mieć na uwadze fakt, że nawet upadłość konsumencka bez majątku jest obciążona pewnymi kosztami. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne reprezentowanie swoich interesów, możemy jeszcze bardziej je ograniczyć – pamiętajmy jednak, że w takim przypadku narażamy się na możliwość popełnienia błędów formalnych, które mogą przedłużyć postępowanie (a w niektórych przypadkach nawet odrzuceniem wniosku przez sąd), a także – paradoksalnie – większymi kosztami. Sam wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to koszt ok. 30 złotych. Dość wysokie są koszty wynagrodzenia syndyka, jednak jeśli dłużnik udowodni przed sądem, że nie posiada żadnego majątku – przejęte zostaną one przez skarb państwa.
Przeycztaj również: Upadłość konsumencka koszty.
W przypadku skorzystania z oferty kancelarii upadłościowej, co gwarantuje nam m.in profesjonalne reprezentowanie naszych interesów przez specjalistę od prawa upadłościowego i znacząco zwiększa szansę na korzystne jej zakończenie -, upadłość konsumencka kosztuje zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Kwota ta zależy jednak między innymi od konkretnej kancelarii, a także od stopnia skomplikowania sprawy.
Wypełnij formularz do kancelarii prawnej