Rozwód z orzeczeniem o winie
Aktualizacja 1 grudnia 2022
Każdy proces rozwodowy może zakończyć się na jeden z dwóch sposobów: rozwód bez orzekania o winie lub z orzeczeniem o winie. W sytuacji, w której współmałżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia i pozostają ze sobą w konflikcie, najczęściej dochodzi do procesu rozwodowego z orzeczeniem o winie. Warto wiedzieć, czym taki rozwód się charakteryzuje i jakie są jego konsekwencje.
- 1 Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?
- 2 Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
- 3 Jak sporządzić pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?
- 4 Jakie mogą być powody rozwodu z orzeczeniem o winie?
- 5 Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie?
- 6 Jak wygląda kwestia podziału majątku w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie?
- 7 Jak wygląda kwestia alimentów w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie?
Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie oznacza, że sąd wskazuje którąś ze stron jako winną końca pożycia małżeńskiego. Warto tu podkreślić, że możliwe jest także orzeczenie przez sąd winy obu stron. Procesy rozwodowe z orzeczeniem o winie najczęściej są bardzo trudne i to dla obojga współmałżonków. Wiążą się bowiem nierzadko z dużymi emocjami, nerwami i stresem. Dodatkowo orzeczenie o winie któregoś ze współmałżonków wiąże się z konkretnymi konsekwencjami na przyszłość. Co jednak należy rozumieć poprzez winę w procesie rozwodowym? Ogólnie rzecz ujmując, winny jest ten współmałżonek, którego zachowanie, zarówno umyślne, jak i nieumyślne, naruszało obowiązki małżeńskie, a tym samym doprowadziło do rozpadu pożycia małżeńskiego.
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Jak wspomniano, rozwód o winie niesie ze sobą konkretne konsekwencje. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Jeśli o zalety chodzi, to wskazać trzeba tu na możliwość dochodzenia od uznanego za winnego współmałżonka alimentów. Daje to również możliwość korzystniejszego podziału majątku. Trzeba jednak podkreślić, że nie zawsze tak musi być. Sąd, mimo że orzeknie o winie jednego ze współmałżonków, może wcale nie podjąć jednocześnie decyzji o przyznaniu alimentów lub o podziale majątku na korzyść drugiej strony. Wadą zatem rozwodu z orzeczeniem o winie może być to, że po bardzo długim i trudnym procesie mimo wygranej nie uzyska się nic poza satysfakcją.
Sprawdź również: Różnice między separacją i rozwodem
Jak sporządzić pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?
Nie da się ukryć, że pozew o rozwód z orzeczeniem o winie jest bardzo trudny do sporządzenia. Wymaga bardzo dokładnego i skrupulatnego przygotowania. Najistotniejsze jest tu zgromadzenie i zabezpieczenie materiału dowodowego, który następnie wykorzystany zostanie w pozwie rozwodowym. Pamiętać tu trzeba, że wina współmałżonka musi być bardzo dobrze udowodniona i udokumentowania. W tym celu wykorzystać można zdjęcia, wydruki korespondencji oraz inne dokumenty świadczące o winie współmałżonka.
Jakie mogą być powody rozwodu z orzeczeniem o winie?
Sąd może orzec o winie jednego ze współmałżonków z różnych powodów. Wśród najczęstszych wymienić można zdradę małżeńską, przemoc domową, nadużywanie alkoholu lub narkotyków, niechęć do współżycia czy brak wsparcia i pomocy współmałżonkowi.
Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie?
Niestety rozwód z orzeczeniem o winie najczęściej trwa dość długo. Może być to kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Jest to uzależnione od różnych czynników. Mowa tu choćby o ilości materiału dowodowego czy o niezbędnych czynnościach, które muszą być podczas procesu podjęte.
Jak wygląda kwestia podziału majątku w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie?
W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie podziału majątku staje się kwestią niezwykle istotną. Wspomniano na początku, że orzeczenie o winie jednego ze współmałżonków może mieć wpływ na podział majątku. Pamiętać jednak trzeba, że nie zawsze tak musi być. Często uzależnione jest to od powodu rozkładu pożycia małżeńskiego. Przykładowo w przypadku zdrady sąd wcale nie musi orzec o nierównym podziale majątku, czyli takim, który będzie na korzyść strony wygranej. Podział majątku na korzyść strony wygranej może zostać orzeczony np. wtedy, kiedy udowodni się, że druga strona w trakcie trwania małżeństwa trwoniła wspólny majątek. Wspomnieć jeszcze trzeba, że na podział majątku mimo orzeczenia o winie wpływ może mieć choćby zawarta wcześniej intercyza.
Przeczytaj również: Podział majątku po rozwodzie
Jak wygląda kwestia alimentów w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie?
Przeczytaj również: Alimenty na dziecko
Zacząć trzeba od tego, że wyróżnia się dwa rodzaje alimentów. Mowa tu o alimentach na dziecko oraz o alimentach na rzecz małżonka. W procesie rozwodowym sąd zawsze w swoim wyroku ustala zasady ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania niepełnoletniego dziecka małżonków. Jeśli jednak chodzi o alimenty na rzecz małżonka, to sąd może, ale nie musi ich przyznać. Takie alimenty będą zasądzone, jeśli efektem rozwodu z orzeczeniem o winie będzie znaczne pogorszenie się sytuacji finansowej niewinnego małżonka.
Wypełnij formularz do kancelarii prawnej