Rozwód bez orzekania o winie
Aktualizacja 1 grudnia 2022
Rozwód jest zawsze trudnym przeżyciem, bez względu na jego przebieg. Często odbywa się w atmosferze wzajemnych oskarżeń, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację i potęguje stres. Czasami można złagodzić samą procedurę, a także jej skutki decydując się na rozwód bez orzekania o winie.
- 1 Rozwód bez orzekania o winie – na czym polega?
- 2 Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?
- 3 Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?
- 4 Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie?
- 5 Rozwód bez orzekania o winie – jakie padną pytania?
- 6 Rozwód bez orzekania o winie a dzieci
- 7 Rozwód bez orzekania o winie a alimenty
- 8 Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku
Rozwód bez orzekania o winie – na czym polega?
Rozwód bez orzekania o winie, czyli rozwód za porozumieniem stron nazywany jest potocznie szybkim rozwodem. W polskim systemie prawnym jest to faktycznie najszybsza i najwygodniejsza forma rozwiązania małżeństwa. Czas oczekiwania na sprawę rozwodową wnosi kilka miesięcy od momentu złożenia wniosku, jednak sam proces może trwać niecałą godzinę. Decyzję o „szybkim rozwodzie” podejmują wspólnie małżonkowie, w sytuacji kiedy żadne z nich nie jest winne rozpadowi pożycia.
Sprawdź również: Rozwód z orzeczeniem o winie
Co daje rozwód bez orzekania o winie?
Minusem jest fakt, że alimenty na jednego z małżonków bardzo rzadko przyznawane są przez sąd. Jednak strony mają takie same prawa i możliwości jak przy rozwodzie z orzeczeniem winy. Rozwód za porozumieniem stron na pewno nie jest tak stresujący, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla dzieci małżonków. Szybki rozwód jest też tańszy, zarówno w kwestii opłaty sądowej, jak i wynajęcia pełnomocnika.
Co oznacza rozwód bez orzekania o winie?
Sąd orzeka rozwód za porozumieniem stron w przypadku, gdy małżonkowie zajmują zgodne stanowiska dotyczące najistotniejszych wspólnych spraw. Większość spraw związanych z rozwodem, małżonkowie zazwyczaj załatwiają przed rozprawą. Rozwód bez orzekania o winie jest bardzo często spotykaną formą. Jest to sposób wygodniejszy, szybszy, a przede wszystkim mniej wyczerpujący psychicznie i fizycznie. Jak przetrwać rozwód bez orzekania o winie? W większości przypadków jest to łatwiejsze, niż przy wzajemnym obwinianiu się.
Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?
Jeśli strony podtrzymują swoje stanowisko, rozwód za porozumieniem stron zazwyczaj zamyka się w jednej rozprawie. W większości przypadków sąd przesłuchuje jedynie zainteresowane strony, bez wzywania świadków. Sytuacja może ulec zmianie, gdy w trakcie rozprawy jedno z małżonków zmieni zdanie żądając uznania winy drugiej strony. Należy, bowiem pamiętać, że rozwód bez orzekania o winie ma charakter odwracalny, więc małżonkowie mają prawo do modyfikacji swoich wcześniejszych wniosków.
Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?
Rozwód za porozumieniem stron musi być poparty odpowiednim wnioskiem, czyli pozwem rozwodowym. Pozew o rozwód może sporządzić pełnomocnik, ale też można go napisać samemu. Musi zawierać takie informacje, jak: imię i nazwisko, adres, zawód, datę zawarcia małżeństwa. W dalszej części należy opisać krótko dlaczego małżeństwo uległo rozpadowi, np. niezgodność charakterów, wygaśnięcie uczucia, ustanie pożycia, a także od kiedy taka sytuacja ma miejsce. Jeśli małżonkowie wspólnie wychowują dzieci, trzeba podać ich dane i ustalić podział opieki nad nimi. W pozwie powinny też znaleźć się informacje dotyczące wspólnego majątku. Do pozwu dołącza się wniosek o rozwód bez orzekania o winie, za obopólną zgodą stron. Następnie należy złożyć pozew w wydziale cywilnym sądu okręgowego,
Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie?
Wraz ze złożeniem pozwu, należy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 PLN. Jeśli sytuacja finansowa na to nie pozwala, można dołączyć także wniosek o zwolnienie z takiej opłaty. Kwestia rozliczenia się z adwokatem jest indywidualna i zależna od wielu czynników, natomiast jego pełnomocnictwo w sądzie to koszt 17 PLN. 20 PLN, z kolei jest ceną za odpis wyroku.
Przeczytaj również: Jakie są koszty rozwodu
Rozwód bez orzekania o winie – jakie padną pytania?
Jakich pytań ze strony sądu można spodziewać się podczas rozprawy? Sąd zaczyna przesłuchanie stron, od pytań ogólnych. Dotyczą one daty zawarcia związku, wspólnych dzieci, zawartych umów małżeńskich, posiadania majątku itp. Następnie sąd musi ustalić, czy między stronami doszło do trwałego rozpadu pożycia. W związku z tym pytania mogą mieć charakter bardziej osobisty, np.;
• Kiedy i dlaczego ustało pożycie fizyczne
• Jak układało się życie z małżonkiem po ślubie i kiedy przestało się układać
• Kiedy ustało uczucie między małżonkami
• Czy w związku są dzieci, w jakim wieku, jak wygląda opieka nad nimi i jak, według stron będzie ona wyglądać po rozwodzie.
Pytania mogą też odnosić się do wspólnego majątku, w tym kont bankowych, a także miejsca obecnego zamieszkania stron. Kluczowym pytaniem jest to, czy małżonkowie na pewno nie widzą możliwości odbudowania relacji.
Przeczytaj również: Podział majątku przy rozwodzie.
Rozwód bez orzekania o winie a dzieci
Rozwód jest jeszcze trudniejszy, jeśli małżonkowie wychowują wspólnie dzieci. Przede wszystkim za względów emocjonalnych, ale też finansowych oraz kwestii dalszego sprawowania nad nimi opieki. To głównie ze względu na ich dobro, rodzice często decydują się na rozwód za porozumieniem stron. Czy warto brać rozwód bez orzekania o winie? Zdecydowanie warto rozważyć takie rozwiązanie, zwłaszcza mając na sercu uczucia najmłodszych. Rozwód bez orzekania o winie może pomóc dzieciom w przetrwaniu tego trudnego okresu. Najlepiej, jeśli małżonkowie ustalą wspólnie zakres przyszłej opieki nad dziećmi, podzielą obowiązki, ustalą kontakty. Koniecznie muszą też pamiętać, że opieka nad dziećmi nie ogranicza się do pokrycia kosztów ich podstawowych potrzeb.
Rozwód bez orzekania o winie a alimenty
W przypadku alimentów dotyczących jednego z małżonków, szanse na ich uzyskanie są mniejsze niż w przypadku orzeczenia winy. Nie są jednak wykluczone; wszystko zależy od sytuacji finansowej stron i dotychczasowego układu między nimi. W przypadku dzieci, obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, z którym dziecko nie mieszka na stałe. Sąd ustala wysokość kosztów utrzymania i wychowania dziecka dla obojga rodziców.
Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku
Punktem wyjściowym w tej kwestii, tak jak i w pozostałych jest wspólne porozumienie. Takie podejście znacznie ułatwia formalności związane z rozwodem i łagodzi jego przebieg. Małżonkowie mają równe prawa do wspólnego majątku, jednak po rozwodzie ta wspólność zanika. Sąd może zdecydować co zrobić ze wspólnym majątkiem, i np. dokonać fizycznego podziału, przypisując stronom poszczególne jego elementy. Może też przyznać konkretną rzecz jednej ze stron, nakładając na drugą stronę obowiązek spłaty. Innym sposobem jest licytacja wspólnego mienia.
Wypełnij formularz do kancelarii prawnej